بهترین شهر جهان برای زندگی در سال 2024

بهترین شهر جهان برای زندگی در سال 2024 (عکس 4 شهر اول)

براساس گزارش واحد اطلاعات اکونومیست «Economist Intelligence Unit» برای سومین سال پیاپی، شهر وین (Vienna) پایتخت اتریش، به‌عنوان باکیفیت‌ترین شهر جهان برای زندگی لقب گرفت.

این گزارش سالانه که به بررسی میزان راحتی و کیفیت زندگی در شهرهای جهان می‌پردازد، 173 شهر جهان را بر اساس 30 شاخص در پنج دسته‌بندی ثابت، مراقبت‌های بهداشتی، فرهنگ و محیط‌زیست، آموزش و زیرساخت‌ها مورد ارزیابی قرار داده است.

فهرست مطالب

شهر وین اتریش با کسب امتیاز کامل در شاخص‌های ثابت، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و زیرساخت‌ها، در صدر این فهرست قرار گرفته است. پس از آن، شهرهای کپنهاگ (Copenhagen) دانمارک و زوریخ (Zurich) در سوئیس به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم ایستاده‌اند.

شهر ملبورن (Melbourne) استرالیا که سال گذشته (2023) در رتبه سوم قرار داشت، امسال (2024) به‌عنوان چهارمین شهر خوب دنیا شناخته شد. در این رتبه‌بندی، شهرهای کلگری (Calgary) کانادا و ژنو (Geneva) سوئیس به‌طور مشترک در جایگاه پنجم قرار گرفتند.

همچنین، شهرهای ونکوور (Vancouver) کانادا و سیدنی (Sydney) استرالیا نیز به‌طور مشترک در رده هفتم قرار گرفتند.

در نهایت، شهر اوساکا (Osaka) ژاپن و اوکلند (Auckland) نیوزیلند با قرار گرفتن در جایگاه نهم، فهرست 10 شهر برتر جهان را تکمیل کردند.

10 شهر برتر جهان در سال 2024 براساس گزارش EIU

در زیر براساس اطلاعات Economist Intelligence Unit ده شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

  1. وین، اتریش
  2. کپنهاگ، دانمارک
  3. زوریخ، سوئیس
  4. ملبورن، استرالیا
  5. کلگری، کانادا
  6. ژنو، سوئیس
  7. سیدنی، استرالیا
  8. ونکوور، کانادا
  9. اوساکا، ژاپن
  10. اوکلند، نیوزیلند

معرفی بهترین شهرهای آسیایی در سال 2024

شهرهای آسیایی همچنان در حال بهبود امتیاز کیفیت زندگی خود در سطح جهانی هستند. شهر هنگ کنگ (Hong Kong) با جهشی بزرگ از رتبه ۶۱ به رتبه ۵۰، رسید و بیشترین پیشرفت را در تحقیقات سال 2024 داشته است.

در زیر بهترین شهرهای آسیایی از نظر کیفیت زندگی در سال 2024 را آورده‌ایم:

شهر‌های هند به‌دلیل کیفیت پایین آب‌وهوا، با کاهش امتیاز زیست‌پذیری مواجه شده‌اند. واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) می‌گوید: «توسعه زیرساخت‌ها نیز اولویت دولت هند است، اما با توجه به وسعت و موقعیت جغرافیایی این کشور، بهبود آن زمان‌بر خواهد بود.»

بر اساس گزارش واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، از میان ۵۸ شهر آسیایی حاضر در این شاخص، ۱۶ شهر به بالاترین سطح کیفیت زندگی (امتیاز بالاتر از ۸۰) دست یافته‌اند.

بارسالی بهاتاچاریا (Barsali Bhattacharyya)، مدیر بخش صنعت در EIU، گفت: «با این حال، ۱۱ شهر آسیایی امتیاز کمتر از ۶۰ را کسب کرده‌اند، که در این سطح، کیفیت زندگی با محدودیت‌های جدی روبه‌رو است، زیرا این شهرها با مشکلات ساختاری، سیاسی و آب‌وهوایی دست و پنجه نرم می‌کنند که غلبه بر آن‌ها دشوار است.»

این گزارش می‌گوید، ثبات شهری، از میان پنج دسته‌بندی ارزیابی‌شده، امسال بیشترین افت را داشته است که دلیل آن درگیری‌های ژئوپلیتیکی، ناآرامی‌های داخلی و همچنین بحران مسکن و جرم و جنایتی است که در بسیاری از شهرهای مورد مطالعه وجود دارد.

برترین شهرهای آمریکایی برای زندگی در سال 2024

در مورد برترین شهرهای ایالات متحده، هونولولو در هاوایی با کسب جایگاه ۲۳ بالاترین شهر در لیست است. شهرهای آتلانتا و جورجیا نیز با چهار پله صعود در رتبه ۲۹ قرار گرفتند. شهر لس آنجلس در رتبه ۵۸ و نیویورک در رتبه ۷۰ قرار دارد.

آمریکای شمالی بالاترین میانگین نمره را در حوزه «آموزش» به دست آورده است. با این حال، به‌دلیل «بحران حاد مسکن» که چندین منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، امتیاز «زیرساخت» در کانادا نسبت به سال قبل پایین‌تر بود.

در این گزارش در مورد دسترسی به مسکن آمده است: «وضعیت به‌ویژه در استرالیا و کانادا به‌دلیل پایین بودن دسترسی به املاک اجاره‌ای نگران‌کننده است و قیمت‌های خرید با وجود افزایش نرخ بهره همچنان در حال افزایش است.»

ونکوور در بین ده شهر برتر دنیا برای زندگی قرار دارد، اما تورنتو جایگاه نهم خود را در سال ۲۰۲۳ به جایگاه دوازدهم نزول داد.

لندن پایتخت بریتانیا به‌عنوان چهل و پنجمین شهر قابل زندگی در جهان رتبه‌بندی شد.

بدترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2024 کدام‌اند؟

طبق این گزارش 10 شهر در جهان با پایین‌ترین کیفیت زندگی در مناطق جنوب صحرای آفریقا و خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند.

شهرهای دمشق سوریه و طرابلس لیبی به‌دلیل ناآرامی‌های داخلی که اقتصاد آن‌ها را نابود کرده، در پایین‌ترین رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

شهر کیف در اوکراین با توجه به درگیری و جنگ که از زمان حمله روسیه در فوریه 2022 ادامه دارد، نهمین شهر غیرقابل سکونت در جهان شناخته شد.

شهر تل آویو، پایتخت اسرائیل، به‌دلیل جنگ فعلی با حماس از 7 اکتبر، با کاهش 20 رتبه‌ای به جایگاه 112 جهان، بیشترین سقوط را در سال جاری داشته است.

طبق گزارش سازمان ملل، بیش از 1200 نفر در طرف اسرائیلی و بیش از 37000 فلسطینی در این درگیری کشته شده‌اند.

نظرات خود را بیان کنید